Official Competition & Special Projections

THE LIST OF QUALIFIED PRODUCTIONS FOR THE OFFICIAL SELECTION

 

CATEGORY NAME, COUNTRY TITLE
     
Student Project Fiction Emilio Rosales, Spain The Wait
Student Project Fiction Agnes Olivo, Germany Intoxication
Student Project Fiction Chit Hao, Macao, China The Best Gift Ever
Student Project Fiction Joo Joostberens, Poland Hiatus
Student Project Fiction Roxana Baloiu, Canada One Washer SVP
Student Project Fiction Karolina Belka, Poland Hide and Seek
Student Project Fiction Aglaja Filipovic, Serbia Alone Together
Student Project Fiction Anna Dvorak, Australia The Choice To Love
Student Project Fiction Shreya Jayamohan, USA Bootees
Student Project Fiction Anna Boronea, UK For Better or Worse
     
Student Project Nonfiction Alexandru Drăgan. UK Outsider
Student Project Nonfiction Radek Sevcik, Slovakia Poisoned Well
Student Project Nonfiction Alexandru Oiță, Romania Blocat în propriul film (Blocked in the own movie)
Student Project Nonfiction Film colectiv UBB (Collective creation) Dragă Bella (Dear Bella – Letters from War)
     
Animation Yi Feng Kaoete, Taiwan Go Go Giwas
Animation Joao Rodrigues, Portugal Ana Morphose
     
VIDEO Elias Tadeus, Rep. of Moldova StarNet 20 de ani
VIDEO Elias Tadeus, Rep. of Moldova Origini
VIDEO Sergiu Ciorescu, Rep. of Moldova Om al iubirii
VIDEO Stanislav Ciorescu, Rep. of Moldova Tataina Romaniuc, In noaptea asta
VIDEO Spomeka Saraga, Croatia Remember Me
     
Feature films (Long Movies) Miguel Cadilhe, Portugal Curral de Moinas – the people s bankers
Feature films (Long Movies) Lyne Charlebois, Canada TELL ME WHY THESE THINGS ARE SO BEAUTIFUL
Feature films (Long Movies) Goce Cvetanovski, Rep. of Macedonia The Business of Pleasure
Feature films (Long Movies) Den Hook, Russian Federation The Whirlpool
Feature films (Long Movies) Hadzi Aleksandar, Serbia A Cross in The Desert
Feature films (Long Movies) Oriol Ferrer, Spain Miro
Feature films (Long Movies) Octavian Repede, Romania The Fourth Sunrise
Feature films (Long Movies) Ryan Guiterman a.o., USA Loud and Longing
Feature films (Long Movies) Seth Harden, USA Maybelline Princed
Feature films (Long Movies) Mostafa Ghorbanpour, USA 9 Nights
Feature films (Long Movies) Ilie Gorincioi a.o., Romania O rudă apropiată
Feature films (Long Movies) Mani Mehdenpour, Iran Yasa
     
Short Movies Artel Film Production, Russian Federation About People and About War
Short Movies Amir Karakulov, Kazakhstan On Her Own Initiative
Short Movies Mikhail Kukushkin, Russian Federation Medical Case
Short Movies Susana Abreu, Portugal Steam (Vapor)
Short Movies Jordi Calvet, Spain Takbir
Short Movies Pedro Moraelche, Spain It s Too Late
Short Movies Maya Yadlin, Israel Killing Ourselves
Short Movies Mehrad Aziz Persa, Iran Saudade
Short Movies Orangel Lugo, Venezuela Mireyita
Short Movies Saeed Bojnoordi, Iran Cocoon
Short Movies Farzin Taheri, Iran Last Supper
Short Movies Serkan Aktas, Turkie The Librarian
     
Essay Seulgira Kim, Republic of Korea TV Book Club – Reading the Earth
Essay Acacio de Almeida a.o., Portugal Love Lights
     
Entertainment David Less, USA Songs About Buildings and Moods Television Series
Entertainment Kim Hopkins, Abigail Breslin, USA The Cannibals
     
DOCUMENTARY Fruzsina Skrabsky, Hungary Moving Past Trauma
DOCUMENTARY Maayan Schwartz, Israel Children of Peace
DOCUMENTARY Yi-baek Lee, Hyun-jung Lim, Rep. of Korea $ 3.000 a Baby
DOCUMENTARY Hokyung LEE, Rep. of Korea The spy and the young islander
DOCUMENTARY Octavian Repede, Romania Călătorie în Himalaya – Expediția Kangchenjunga 2022
DOCUMENTARY Michael Kretzmer, UK J’Accuse
DOCUMENTARY Dan Curean, Romania Danube Delta Pelikans
DOCUMENTARY Natalia Bujor, Rep. of Moldova Comori ascunse
DOCUMENTARY Valentin Anghel, Romania PIM
DOCUMENTARY Victor Marian, Rep. of Moldova Vlogoncello Fagaras Tour
DOCUMENTARY Dan Cimpoeșu, Romania Amintiri despre Apă și Pământ
DOCUMENTARY Dragoș Zămoșteanu, Romania The Sense of the Light
DOCUMENTARY Maria Florea, Romania Între viață și moarte nu există decât un singur război
DOCUMENTARY Grau Serra, Mexic Cannibal. Utter Outrage
DOCUMENTARY Vladimir Krikov, Russian Federation Detached
DOCUMENTARY Yaser Talebi, Iran Destiny
     
TV INVESTIGATION Fruzsina Skrabsky, Hungary Victims 2006
TV INVESTIGATION Fruzsina Skrabsky, Hungary Inherited Shame
TV INVESTIGATION Sara Bahramjahan, Iran Childfree
TV INVESTIGATION Caolan Robertson, UK The Eastern Front
TV INVESTIGATION Riccardo Bagnato Bulgarelli, Switzerland The Consulting Virus
TV INVESTIGATION Martin Boudot, France Children of Lrad
     
REPORTAGE Peter Berecz, Hungary The Last Journey of 228 People
REPORTAGE Erika Gonzales Ramirez, Belgium Ilusion of Abundance
REPORTAGE Alex Spoerndli, Tobias Schreiner, Switzerland The Lost Dragon
REPORTAGE Yuri Heo, Republic of Korea Tetyana’s Voice in Ukraine
REPORTAGE Max Serio, Ukraine Hunger
REPORTAGE Joakim M. Villa, Spain KHUYLO. War in Ukraine
REPORTAGE Marga Andreescu, Romania Departe de casă, cu gândul acasă (Far away from home, but thinking at home)